W roku 1335 Zamek Wyszehradzki, ówczesna siedziba królów Węgier, stał się miejscem zjazdu Królów Polski, Czech i Węgier. Postanowili ściśle ze sobą współpracować, zarówno na polu polityki, jak i handlu. Dzięki temu, wiele pokoleń później, stali się inspiracją dla inicjatywy środkowoeuropejskiej (
więcej).
Czworokąt Wyszehradzki jest nieoficjalną nazwą czterech środkowoeuropejskich krajów postkomunistycznych, czyli Republiki Czech, Republiki Węgier, Rzeczypospolitej Polskiej i Republiki Słowackiej. Na początku grupa nazywana była Trójkątem Wyszehradzkim, czworokąt powstał w rezultacie podziału Czechosłowackiej Republiki Federalnej w 1993 roku.
Nazwę ugrupowania wybrano podczas spotkania Prezydenta Czechosłowacji Václava Havla, Premiera Węgier Józsefa Antalla i Prezydenta Polski Lecha Wałęsy w czasie konferencji odbywającej się w Wyszehradzie w północnych Węgrzech 15 lutego 1991 roku. Podczas spotkania przywódcy podpisali deklarację dotyczącą współpracy tych trzech (obecnie czterech) krajów na drodze do integracji europejskiej. Ich współpraca okazała się niezmiernie ważna w okresie przejściowym od reżimu totalitarnego do społeczeństwa w pełni wolnego, pluralistycznego i demokratycznego.
Dokumenty:
Deklaracja Wyszehradska 1991 [
.PDF]
1991 Visegrad Declaration
2004 Visegrad Declaration [
.PDF]